Rehabilitacja a Siłownia
Rehabilitacja a Siłownia
Ćwicząc na siłowni zwiększamy ryzyko urazów i kontuzji narządu ruchu. Coraz częściej do naszego gabinetu przychodzą młodzi ludzie którzy na siłowni ćwiczą z dużymi obciążeniami bez zachowania właściwej postawy ciała, co ma negatywny wpływ na kręgosłup i stawy kolanowe. Z pomocą fizjoterapeuty zdobędziesz wiedzę oraz nauczysz się prawidłowo ćwiczyć na siłowni, aby ryzyko urazów było jak najmniejsze.
Do najczęstszych kontuzji na siłowni oraz ich objawów należą:
- skręcenie stawu skokowego – pojawia się obrzęk, krwiak, ból ograniczający ruch
- zapalenie ścięgna Achillesa – zaczerwienie, pogrubienie, ból przy chodzenie i bieganiu
- skręcenie stawu kolanowego – nie odpowiednie ułożenie kolana podczas ćwiczeń może spowodować naciągnięcie, naderwanie lub zerwanie torebki stawowej. Skutkuje to krwiakiem, obrzękiem i bólowym unieruchomieniem stawu.
- przeciążenia kręgosłupa – nieprawidłowa postawa ciała, niekontrolowany i nie właściwy ruch lub robienie długich dźwigni znacznie zwiększa ryzyko urazów kręgosłupa. Najbardziej narażony na urazy jest odcinek lędźwiowy, L4L5, tu skupiają się największe siły.
Dyskopatia
Podczas nie prawidłowych ćwiczeń może dojść do przerwania otaczającego go pierścienia włóknistego lub uszkodzenia krążka – dysku. Taki uraz nazywamy dyskopatią. Skutkuje to uwypukleniem zawartości krążka do kanału kręgowego i uciskiem lub drażnieniem opon rdzenia kręgowego lub korzeni nerwowych. Objawami są bóle pleców, pośladków, ud aż po stopę, mrowienie, niedowłady i zaburzenia czucia.
Rehabilitacja
Długość przerwy w treningach na siłowni zależy od odpowiedniej rehabilitacji. Gdy uraz zostanie zlekceważony dojdzie do nawrotów dolegliwości bólowych które mogą utrudniać nam codzienne życie przez wiele lat. Aż dojdzie do degradacji chorego odcinka. Celem leczenia jest pełne wygojenie się uszkodzonych struktur, czyli przywrócenie im poprzednich funkcji oraz odtworzenie statycznej i dynamicznej czynności.
Na siłowni unikaj takich ćwiczeń jak: martwy ciąg (patrz: fizjoterapeuta radzi), wiosłowanie w pochyleniu, unoszenie sztangi w pozycji lekko pochylonej do przodu.
Celem rehabilitacji po urazach na siłowni jest:
- zasada PRICE
- opanowanie stanu zapalnego
- uśmierzenie bólu
- przywrócenie zakresu ruchu w stawie i rozciągliwości tkanek
- przywrócenie siły mięśniowej
- trening biomechaniczny
- trening wytrzymałościowy mięśni
Jeżeli potrzebujesz fachowej pomocy przy wykonywaniu ćwiczeń jeżeli chcesz skonsultować się z fizjoterapeutą i upewnić się czy dobrze ćwiczysz na siłowni lub też chcesz się nauczyć prawidłowej postawy i stabilizacji odcinka lędźwiowego podczas ćwiczeń skontaktuj się z nami. Postaramy się odpowiedzieć na każde pytanie.
Opracowała dla www.Silownie.Rzeszow.pl: mgr Anna Tutak,
Fizjoterapeuta Gabinetu Rehabilitacji i Fizjoterapii Tutmed w Rzeszowie
Tutmed Rzeszów
Fizjoterapia i Rehabilitacja po Kontuzjach
tel. 783 784 123